A sakkozó gyerekek jobban startolnak az iskolában!
A sakkjáték fejleszti a gondolkodást, feladattudatot, a problémamegoldó képességet, és ez iskolai teljesítményére is hatással lesz.
Számos kutatás bizonyítja, és óvodák, iskolák is beszámolnak róla, hogy a sakkal heti több órában foglalkozó gyerekek más tantárgyakban is jobb eredményeket hoznak, mert fejlődik a koncentrációjuk, memóriájuk, problémamegoldó képességük, logikus gondolkodásuk.
Mivel sokat mozgok sakkozó gyerekek között, nem csak tanítványaim, hanem más versenyzők körében is, rengeteg olyan gyerekkel találkoztam, aki már óvodás korában sakkozott versenyszerűen. Ezek a gyerekek, amikor iskolába kerültek, mindig könnyűszerrel vették az akadályokat, komoly erőfeszítések nélkül hozták az iskolából a jó jegyeket.
Ugyanakkor számos pedagógus beszámolójából is tudom, hogy az óvodában vagy iskolában órarendi keretben folytatott sakkozás látványosan javította az egész osztály teljesítményét más tantárgyak tekintetében is.
Egy átlagos 6-7 éves gyermek 20 percet tud koncentrálni egy dologra, azonban ha rendszeresen sakkal foglalkozik, az sosem tart csak 20-30 percig, és komolyan fejlődik, kitágul az az idő, amíg a feladatával tud foglalkozni. A sakkversenyeken a gyerekek 30-60 perceket, később akár több órát is töltenek egyetlen játszmára figyelve. Itt a játék célja, a sikerélmény vágya segít motiválni őt arra, hogy a figyelme kitartson és ezáltal „megedződik”, és más területekre is át tudja vinni a „tartós figyelem” képességét.
Megtanulja, hogy tetteinek következményei vannak, így már az iskolás évek alatt nagyobb felelősségtudata lesz
A sakktáblán a gyerekek a maguk urai. Pontosabban egy egész „Sakkország” fölött uralkodnak. Minden döntés az ő kezükben van. Teljhatalmat és teljes felelősséget kapnak. Egy-egy hibás lépésre bizony az ellenfél serege le fog csapni. Egy „rossz mozdulat” és leütik a féltett királynőt. Egy óvatlan habzsolás, és csapdában találja magát a játékos. A gyerekek néhány elkövetett hiba után megtanulják, hogy ötleteiket ellenőrizni kell, lépéseiknek következményei lehetnek, és bizony nem számíthatunk rá komolyan, hogy az „ellenfél nem veszi észre”, bár a szerencse itt is – ahogy az életben is – mellénk szegődhet. Ahogy arra sem számíthatok, hogy ha tegnap nem estem le a fáról, akkor ma sem fogok… de lehet szerencsém.
A sakktábla csodálatos másolata az életnek, ugyanolyan döntéseket kell hozni, éppolyan felelősséget kell vállalni a tetteinkért, mint a való világban. Csupán a gyermeknek lehetősége van ezt a felelősséget maximálisan megkapni a játszma erejéig. Erre azonban az életben még várnia kell, míg felnő. Ha korán a sakktáblához engedjük, és támogatjuk, biztatjuk az eredményes játékra is, akkor hamar megtanulja ezt a felelősségvállalást, könnyeben lesz képes döntéseket hozni, és nem fog minden területen a szülei „szoknyája mögé” bújva megoldást remélni.
Esélyt kap, hogy az egyik legsikeresebb sportban eredményes legyen
Tudtad, hogy a sakk sport Magyarország egyik legsikeresebb sportága? Magyarország történelme során több olimpiai aranyat és más érmet is nyert:
Valamint jelenleg is 4 játékosunk van a világ legjobb 100 sakkozója között.
És ezt úgy kell értékelni, hogy sakkban nincsenek sem súlycsoportok, mint pl. a küzdősportokban, sem különböző stílusok, mint pl. úszásban, csak egyetlen 2000 éves ősi sakkjáték van, a felnőttek között mindenki abba a kategóriába tartozik. (Természetesen ifi korosztályi kategóriák vannak, de most nem arra gondolok.). Van ugyan férfi és női verseny, de valójában csak „női”, mert a férfi verseny – azt hiszem minden más (nem szellemi) sportágtól eltérően – „nyílt” kategória, tehát ott nők is indulhatnak. Azonban a világ legjobb 10 férfi sakkozója közé még csak egyetlen nőnek sikerült a történélem során bekerülnie, aki – természetesen magyar – Polgár Judit. Ő a világ legjobb női játékosa volt folyamatosan 25 éven keresztül, egészen visszavonulásáig. A top 100 játékos között jelenleg is csak egyetlen nő szerepel.
Nos, ha csak felmerül a gondolat, hogy gyermeked próbára tegye magát egy sikersportban, akkor elárulom, hogy 11-12 évesen már születnek sakk-nagymesteri címek, és bizony ahhoz, hogy valakinek esélye legyen a világ legjobbjai közé kerülni, ahhoz legkésőbb 7-8 évesen el kell kezdeni komolyabban foglalkozni a sakkal.
A sakk egy olyan tevékenység, ami segít a korosztályok között kapcsolatot teremteni
Van a sakknak még egy különlegessége sok más sporthoz képest. Míg a sportágakban általában nagy különbség van aközött, hogy valaki milyen magasra nőtt, hány kiló és persze hány éves, a sakk egy olyan különleges sportág, ahol sem a kiló, sem a testalkat, de még az életkor sem számít igazán. Némi gyakorlás után már boldogan és „teljes erőből” is játszhat egymással az unoka és a nagypapa, és nem kell abbahagyni a versenysportot sem huszonévesen. Bár nyilván a szellemi teljesítmény is lecsökken a korral, de mégis ez egy olyan játék, amit akár versenyszerűen is akár egész életünk végéig lehet művelni.
És nagyszerű az is, hogy a sakkozó gyerekek különböző korosztályból is megtalálják egymáshoz a kapcsolatot. Így könnyen lehet, hogy azok a gyerekek, akik a kortársaik között az iskolában nem érzik jól magukat, egy vegyes korcsoportú sakk klubban könnyen lelki társra és játszópajtásra találnak, illetve a sakktábla kötött világa által könnyeben tudnak kapcsolódni is.
Kisgyerek korban a gyerekek fogékonyabbak, nyitottabbak az újdonságok megtanulására
A kisbabát minden érdekli. Az óvodás még nyitott minden újdonságra. A kisiskolást van még esélyed rávenni, hogy kipróbálja, amit javasolsz neki… De egy kamasznak már hiába mondod, hogy „ez hasznos lenne…” Használd ki azt az időt, amikor még mutathatod neki az utat, amikor még mindenre kíváncsi, mindent elfogad és minden újdonság egy élmény! A kisgyerekkor az, amikor még minden gyerek nyitott és érdeklődő, és biztos, hogy szívesen kipróbál egy új játékot. Ne szalaszd el ezt a lehetőséget!
És még egy bónusz érv amellett, hogy minél fiatalabb korban tanítsd meg a sakkjátékot gyermekednek: A „szép emlék„
Hiszen nem lesz mindenki sakkozó, aki megtanul sakkozni. Nem biztos, hogy elkezd versenyezni, vagy ha el is kezd, lehet, úgy döntötök, inkább más sportot, mozgást, zenét választ majd komolyabban, vagy az iskola elveszi az összes extra időt. (Sajnos…)
De ha gyerekként sakkozott, ha megérezte az ízét, eljárt egy ideig sakk klubba, kipróbált akár egy-két versenyt, majd abba is hagyja… mikor felnő és neki is lesznek gyermekei, eszébe fog jutni mint régi-régi szép emlék, amit ő is kipróbált, és de jó volt, és de kár, hogy már nem…
…és időben meg akarja majd tanítani a gyermekét!
Ádám Olga, 2020.10.11.
Tetszett ez a bejegyzés? Érdekel téged ez a téma?
Kövesd be Facebook oldalunkat és íratkozz fel a hírlevelünkre!
Bármikor kapcsolatba léphetsz velem az info@sakkmatyi.hu email címen is.