Sakkmatyi-Sakksuli kupa
2022 NYÁRI SOROZAT
Sakkmatyi -Sakksuli kupa
2022 nyári sorozat
versenykiírás
Várunk Téged is a Sakkmatyi-Sakksuli kupa nyári versenysorozatára!
Miért érdemes részt venned?
– a versenyek motivációt adnak a sakktanuláshoz
– izgalmat visznek a nyári időszakba
– találkozhatsz sakkbarátaiddal
– felmérheted fejlődésedet
– és még nyerhetsz is! 🙂 Amúgy nálunk minden résztvevő nyer!
Olvasd el a kiírást, és nevezz mielőbb!
A versenysorozat célja
- a sakkéletbe idén bekapcsolódni kívánó gyerekeknek versenyzési-, sikerélmény-szerzési lehetőség biztosítása
- a nyári szünet-időszakban is hasznos és színvonalas gyakorlási versenyzési lehetőséget biztosítani az amatőr sakkozó gyerekeknek
- sakkozó gyerekek számára saját szintjüknek megfelelő fejlődési, előrelépési lehetőség biztosítása
- sportbarátságok kialakítása
- új sakktehetségek felfedezése
- folyamatos versenylehetőség megteremtése minél több gyerek számára
A versenynapok kezdési időpontja:
Mindig vasárnap 9:30. Helyszíni regisztráció 8:45 – 9:15
Dátumok*:
2022.07.03.
2022.07.17.
2022.08.21.
A dátumokban változtatás jogát fenntartjuk
A versenyek lebonyolítása
A versenyek lebonyolítása:
Négy “játékerő-kategóriában” 7 fordulós svájci rendszerben 15-15 perc játékidővel.
A versenyeken a FIDE rapid szabályai szerint a sok kezdő gyermekre tekintettel azzal a változtatással, hogy az 1-2. szabálytalan lépés, ha az ellenfélnek 2 percnél több ideje van, úgy csak figyelmeztetéssel jár, a 3. szabálytalan lépés, valamint az 1-2. is, hogyha az ellenfél utolsó két percében történt, 2 perc időhozzáadást eredményez az ellenfélnek. A 4. szabálytalan lépés veszít.
A fordulók befejezés után folyamatosan indulnak. A verseny várható befejezése 15:00
A versenynapok önálló egyéni versenyek.
A versenysorozat egyénileg és csapatban is értékelésre kerül. A cél a rendszeres részvétel minél több csapattaggal! Részletek a díjazás és csapatértékelés menüpontokban.
Résztvevők
A versenyre a kezdő, a sikerélményre vágyó sakkozni szerető gyerekeket várjuk 4-15 éves korig. A részvételhez semmilyen engedély nem szükséges, csak ismerni kell a sakkjáték szabályait, benevezni az űrlapot kitöltve és befizetni a nevezési díjat. Ha még nem tudod magabiztosan a sakkjáték szabályait, tanuld meg – nyáron akár 2 hét alatt: <<BEIRATKOZÁS TANFOLYAMRA >>
Élőponttal rendelkező játékosok is indulhatnak, kizárólag a “D”, azaz “királyi oroszlánok” csoportjában maximum 1800-as, fide.com oldalon jegyzett élőpont határig.
A 7 főnél kisebb létszámú csoportok egy másik kategóriával összevonásra kerülnek, de értékelve külön lesznek.
Egy versenyző a nyár bármelyik versenynapján bekapcsolódhat a versenysorozatba és tetszőlegs számú versenynapon vehet részt.
A versenyzők az alábbi négy “játékerő kategóriában” indulhatnak.
Játékerő kategóriák
A csoport “gyalogos csibék” 2015-ben és később születet gyerekek, valamint könnyített kategóriás 2013-2014-esek és az idősebb “kiesők” is. Csak élőpont nélküliek, kivétel a könnyített kategóriás “kiesők”. A nyári versenyen itt indulhatnak azok a játékosok, akik a 2021-22-es Sakksuli kupa évadot a kiírás szerint “A” csoportban folytatnák!
B csoport “futó gepárdok” 2013-2014-as születésű gyerekek, valamint könnyített kategóriás 2011-2012-esek és az idősebb “kiesők” is, továbbá a “felversenyző” fiatalabb játékosok. Csak élőpont nélküliek, kivétel a könnyített kategóriás “kiesők”. A nyári versenyen itt indulhatnak azok a játékosok, akik a 2021-22-es Sakksuli kupa évadot a kiírás szerint “B” csoportban folytatnák!
C csoport “vágtató huszárok” 2010-2012-es születésű gyerekek, valamint könnyített kategóriás 2008-2009-esek és az idősebb “kiesők” is, továbbá a “felversenyző” fiatalabb játékosok. Csak élőpont nélküliek, kivétel a könnyített kategóriás “kiesők”. A nyári versenyen itt indulhatnak azok a játékosok, akik a 2021-22-es Sakksuli kupa évadot a kiírás szerint “C” csoportban folytatnák!
D csoport “királyi oroszlánok” 2005-2009-as születésű játékosok, valamint minden fiatalabb, aki bármilyen kategóriában 1000-1800 közötti élőponttal rendelkezik, továbbá a “felversenyző” fiatalabb játékosok. Amennyiben a létszámkorlát nem tiltja, úgy a D csoportban játszhatnak idősebb, akár felnőtt játékosok is az élőpont-korlátot betartva. A nyári versenyen itt indulhatnak azok a játékosok, akik a 2021-22-es Sakksuli kupa évadot a kiírás szerint “D” csoportban folytatnák!
Versenyévad-szabály: a fenti csoportbeosztást a játékos idei sorozatban történő első nevezésekor kell figyelembe venni. A sorozat további versenyein marad a kategóriában, vagy a “korengedmény” és “felversenyzés” szabályait figyelembe véve vált csoportot. Az élőpont változásra az évad folyamán nem vagyunk tekinkettel, így aki az évad folyamán szerez élőpontot vagy akár lépi át az 1800-as határt, az is maradhat az eredeti kategóriának megfelelően a versenyben!
Könnyített kategóriás játékos, aki:
– Életében még soha nem játszott semmilyen sakkversenyen, vagy csak egyetlen egyszer. Ide számítanak az iskolabajnokságok, csapatversenyek, online versenyek is, stb. Nem számítanak az edzésen játszott “házibajnokságok”. Ő az idei első nevezésekor “könnyített kategóriás”, a születési évszáma figyelembevételével. Másodjára már az első eredménye határozza meg.
– A jelen versenyévadban a Sakkmatyi-Sakksuli kupa versenyén a mezőny utolsó 20%-ban végez a csoportjában (összesen, és nem nemek szerint), és azóta még nem játszott a versenysorozaton. A születési évszáma sem számít!
– Legutóbb a jelen versenysorozaton könnyített kategóriásként játszott és nem ért el a csoportjában többet, mint 50% (3 és fél pont 7 fordulóból).
– Könnyített kategórás részvételt kérhet idei első nevezésekor az a 2009-as születésű játékos, aki a tavalyi Sakksuli kupa versenysorozaton játszott és a legutóbbi részvételekor a C csoportban nem ért el 50%-ot, vagy a B csoportban versenyzett, és nem szerzett 6 vagy több pontot.
Kötelező könnyített kategória, “kiesés”:
Az a játékos, aki utolsó helyen végez a csoportjában “kiesik”, és kötelező könnyített kategóriásként a következő részvételétől kezdve csak az egyel könnyebb csoportban indulhat, amíg meg nem szerzi a jogot a “felversenyzésre”, vagyis nem ér el többet, mint 50%. Ha többet ér el, akkor viszont elveszti a könnyített kategóriát és feljebb lép a saját korosztályába.
Ha valaki könnyített kategóriásként végez a mezőny utolsó 20%-ában, úgy még egy kategóriát léphet lejjebb, akár kötelező jelleggel, ha utolsó.
Felversenyzés jogával élhet:
– amikor az évadban először versenyez, akkor bárki választhat magasabb kategóriát, azonban ha ott eléri az 50%-ot, akkor nem kérheti magát “vissza”. A felversenyzési joga kötelezettség marad.
– ha csoportjában a teljes mezőny első 20%-ban végez (20 versenyző esetén az első 4-ben), úgy kérhet “felversenyzési jogot”.
Felversenyzésre kötelezett:
– aki megnyeri a kategóiráját (összesen, és nem nemek szerint) az felversenyzésre kötelezett, azaz legközelebbi nevezésekor egy kategóirával feljebb kell játsszon.
– ha könnyített kategóriásként játszott egy csoportban, és ott több pontot szerez, mint 50%, úgy elveszti könnyített kategóiáját és feljebb lép saját korosztályába.
Nevezési tudnivalók
Előnevezési határidő minden versenynap előtti péntek 16:00.
A későbbi nevezés vagy helyszíni regisztráció a létszámkeret függvényében lehetséges, csak feláras.
Előnevezni a mellékelt NEVEZÉSI ŰRLAPON kell!
Nevezési díj: a verseny nevezési díja 3900 Ft/fő/ versenynap
Kedvezményes nevezési díjat fizetnek a Sakkmatyi Sakkiskola saját tanulói, és a nagycsaládosok, ha legalább 2 testvér nevez: 3500 Ft/fő
A nevezési határidő után érkezett nevezések díja: 4500 Ft/fő, ez esetben kedvezmény nincs.
A nevezési díjat kérjük átutalással fizetni a nevezés után küldött számlaszámra.
Verseny napján helyszíni regisztrációra vagy befizetésre csak 9:15 percig van lehetőség. Aki ezután kerül a regisztrációs asztalhoz, az kontumált vereség után csak a második fordulótól tud bekapcsolódni az aznapi versenybe.
Versenyek helyszíne
Budapest, X. Újhegy stny. 16. (Újhegyi közösségi ház)
Díjazás
Minden versenynapon:
érem díjazásban részesül mind a 4 kategória legjobb 3 fiú és leány versenyzője, valamint oklevél és tárgyjutalomban részesül minden versenyző, akik végigjátszotta a versenynapot és megvárta az eredményhirdetést! A jutalmak kisebb-nagyobb tárgyi ajándékok, játékok, amiket helyezésük sorrendjében választhatnak a gyerekek.
A versenysorozat díjazása:
Nálunk tényleg a részvétel a fontos, ezért GARANTÁLT kupát kap a versenysorozat végén az versenyző, aki részt vett a sorozat mind a 3 versenyén, és azt végig is játszotta!
Csapatértékelés
A 3 állomásos versenysorozaton a legtöbb pontot gyűjtő csapat kupát és ajándékcsomagot nyer!
Gyertek minél többen, hiszen a csapatversenybe akár 10 játékos is gyűjtheti a pontokat 3 versenyen keresztül.
Csapatot alkothatnak egy egyesületbe vagy egy iskolába járó játékosok. Az egyesületi csapatba felvehetők a csapathoz igazolt vagy vendégjátékosi engedéllyel rendelkező játékosok, valamint igazolással nem rendelkező amatőrök. Iskolai csapatokba csak az adott iskola tanulói csatlakozhatnak.
A csapatok névsorát a versenyen az első forduló végéig kell leadni. Az egyes versenynapokon a megkezdett lista bővíthető tetszőleges számú játékossal, de egy csapathoz beosorolt játékos már nem válthat csapatot a sorozat alatt.
A versenysorozat végén a csapat 10 legtöbb pontot gyűjtő játékosát vesszük figyelembe, ez alapján a 3 versenynapon legtöbb pontot gyűjtött csapat nyeri a különdíjat.

Azért szeretem a Sakksuli kupát, mert mindig kapok valami apró ajándékot!
Szeretem, hogy itt vannak könnyű ellenfelek is, meg olyan erősek is, de aztán mindig sikerül jól szerepelnem.
